SPSS چیست؟

آشنایی با نرم افزار SPSS

spss  معروف ترين نرم افزار آماري است که دانشجويان و محققان دنيا از آن براي: ترسيم نمودارهاي آماري، محاسبه آماره هاي توصيفي (ميانگين، ميانه، واريانس، …)، انجام استنباط آماري (قبول يا رد فرضيات پايان نامه)، محاسبه همبستگي بين متغيرها، رگرسيون، تجزيه و تحليل داده ها و … استفاده مي کنند. 

تیم تحلیلی یونی تحلیل در نظر دارد، مباحث پرکاربرد در نرم افزار SPSS را به زبانی ساده و قبل فهم برای متقاضیان گرامی آموزش دهد. تمامی مطالب قرار داده شده در سایت جهت آموزش این نرم افزار به زبان ساده است.

اساس نمودارها، جداول، خروجي هاي اين نرم افزار “علم آمار” مي باشد که دانشجويان “رشته آمار” در دانشگاههاي ايران به تحصيل در اين رشته اشتغال دارند.

تاریخچه:

نخستین نسخه این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۸ پس از تاسیس «نرمن نی» منتشر شد، که سپس به یک کارشناس ارشد علوم سیاسی در در دانشگاه استانفورد، و اکنون استاد محقق در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه استانفورد و استاد بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو بوده‌است. اين نرم افزار محصول شرکت IBM است. بسياري قابليت هاي ديگر در خصوص اين نرم افزار مي توان برشمرد مانند: تحليل مميزي، تحليل خوشه اي، آناليز کوواريانس چند متغيره . . . که در ايران افراد کمي از آن استفاده مي کنند

 انواع تحلیل آماری

آمار را می‌توان به دو دسته عملیات تقسیم کرد:

آمار توصیفی:

شیوه‌ ایی است که برای خلاصه کردن مقادیر بزرگی از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این توصیف‌ها در مکالمه‌های روزمره به کار می‌روند، مثلاً اگر شما از متوسط درآمد سخن می‌گویید در حال استفاده از آمار توصیفی هستید.

آمار استنباطی:

شیوه‌هایی است که با استفاده از آن‌ها از داده‌های جمع‌آوری شده نتیجه‌ای استنباط می‌کنیم. آمار استنباطی ما را قادر می‌سازد سوال‌هایی از نوع «آیا تفاوتی وجود دارد؟» یا «آیا رابطه‌ای وجود دارد؟» را به زبان ریاضی پاسخ دهیم.

انتخاب آزمون آماری مناسب:

اس‌پی‌اس‌اس به شما نمی‌گوید چه آزمونی برای تحلیل داده‌هایتان به کار برید. اگر بخواهیم روشن‌تر بگوییم، شما باید این موارد را مورد ملاحظه قرار دهید:

 • طرحی را که مورد استفاده قرار داده‌اید.
 • تعداد متغییرهایی که دستکاری کرده یا اندازه‌گیری نموده‌اید.
 • نوع داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید.
 • در متغییرها به دنبال تفاوت هستید یا رابطه.

در تحلیل داده ها با استفاده از اس‌پی‌اس‌اس، سه مرحله اساسی وجود دارد. نخست باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید. دوم باید تحلیل مورد نیاز را برگزینید و آن را مشخص کنید. سوم برونداد را وارسی کنید.

چه کساني از SPSS استفاده مي کنند؟

نرم افزار اس پي اس اس بسيار فراگير است. بسياري از افراد علم آمار را با نام spss را مي شناسند! اين افراد از جمله کساني هستند که از نرم افزار spss  استفاده مي کنند: دانشجويان اکثر رشته هاي دانشگاهي (علوم انساني، مديريت، کشاورزي، تربيت بدني، پزشکي، علوم اجتماعي، پژوهشگري، جامعه شناسي، جمعيت شناسي، اقتصاد، . . .)هنگام تهيه فصل سوم و چهارم پايان نامه کارشناسي ارشد يا دکتري (براي روش تحقيق و آزمون قبول يا رد فرضيات تحقيق) يا هنگام گذراندن درس تحليل آماري در دانشگاه.

دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته آمار، هنگام انجام پردازش بر روي داده ها

پژوهشگران و محققان هنگام تجزيه و تحليل داده ها يا پرسشنامه هاي يک طرح پژوهشي يا پيش بيني بر اساس روند داده ها (داده هاي سري زماني)

 البته به آن دسته از دوستانی که به تازگی نام این نرم افزار را شنیده اند و یا اینکه جهت انجام پژوهشی به دنبال کار با این نرم افزار هستند باید بگوئیم خوش شانس هستید که در قدم اول با تیم تحلیلی کافه کاو آشنا شده اید. در این مجموعه تحقیقی مشاورینی حرفه ای و کاردان با زبانی بسیار ساده و سلیس به صورت رایگان با شما در مورد نحوه انجام کار مشاوره خواهند نمود.  

هزینه انجام تحلیل آماری با نرم افزار SPSS

عوامل زیادی در تعیین هزینه تحلیل آماری با نرم افزار SPSS تاثیر دارد که تعداد فرضیات و آزمون های آماری خواسته شده از مهمترین آن‌ها هستند. تیم تحلیلی کافه کاو برای آگاهی دانشجویان از هزینه تحلیل آماری با انواع نرم افزارهای آماری حدود قیمت را برای انجام فصل چهارم پایان نامه ارشد و دکترا مشخص نموده است به طور کلی مهم ترین عواملی که در تعیین هزینه نوشتن فصل چهارم تاثیر گذارند به صورت زیر است :

 1. تعداد فرضیات، اهداف و سوالات پژوهش
 2. میزان پیچیدگی مدل پژوهش
 3. تعداد مدل‌های پژوهش برای بررسی فرضیات
 4. مقطع تحصیلی دانشجو
 5. نرم افزار مورد استفاده در فصل چهارم

تیم تحلیلی یونی تحلیل به منظور آگاهی بیشتر دانشجویان، قیمت انجام فصل چهارم پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا را با انواع نرم افزارهای آماری را به طور تقریبی مشخص می نماید(جهت اطلاع از قیمت حدودی با شماره 09199551777 تماس حاصل فرمایید). طبیعی است که اعلام دقیق قیمت بدون بررسی روش تحقیق، فرضیات و مدل، نامعقول است.

خدمات ما در رابطه با تحلیل آماری با SPSS

 • خدمات متنوع تیم تحلیلی کافه کاو در ارتباط با نرم افزار اس پي اس اس، به اين افراد ارائه مي گردد: 
 • مديران دستگاههاي دولتي و شرکتهاي حقوقي و حقيقي
 • محققان و پژوهشگران آزاد
 • دانشجويان تحصيلات تکميلي (مقاطع ليسانس، فوق ليسانس و دکتري) دانشگاههاي کشور

برای سفارش تحلیل با نرم افزار SPSS اینجا کلیک کنید.