خانه وبلاگ روش تحقیق علوم رفتاری دلايل بررسي پيشينه تحقيق

دلايل بررسي پيشينه تحقيق

دلايل بررسي پيشينه تحقيق

دلايل بررسي پيشينه تحقيق

برخي ازپژوهشگران مبتدي، فقط به اين دليل كه به مسأله اي علاقه مند شده اند و مي خواهند درباره ي آن بيشتر بدانند، آنرا براي پژوهش انتخاب مي كنند و ممكن است همين دلايل را توجيهي كافي براي انجام دادن پژوهش بدانند. اما معيار ديگري كه بايد به آن توجه كرد اين است كه پژوهش پيشنهادي چقدر در افزايش دانش نقش دارد.دانش پژوهشي و دانش شخصي يكي نيستند. هر دو دانش ارزشمندند، اما اهداف متفاوتي دارند و بايد تابع معيارها و ضوابط متفاوتي باشند.

دانش پژوهشي در مجلات علمي، كتاب ها ونشرياتي عرضه مي شود كه بايد از نظر پژوهشگران حرفه اي، از جمله استادي كه عهده دار مسئوليت تاييد رساله هاست، معتبر باشد. همچنين، دانش پژوهشي تراكمي است، به اين معنا كه خوانندگان پژوهش مي خواهند بدانند كه چگونه هر پژوهش معين به معلومات قبلي در باب موضوع مورد نظر ارتباط مي يابد و در افزايش آن نقش بازي مي كند. بنابراين، اگر پژوهشگري صرفاً بر پايه علايق و اهداف شخصي دست به پژوهش بزند وپيشينه آن را ناديده بگيرد، پرچمداران علم مربوط نمي توانند درباره ي اينكه آن پژوهش چه نقشي در افزايش دانش پژوهشي دارد قضاوت كنند.

پيشينه مطالعاتي عبارت است از: شناسايي و مطالعه نقادانه پژوهشهايي كه در گذشته انجام شده است و با موضوع مورد پژوهش محقق، ارتباط موضوعي مستقيم و غيرمستقيم دارد. اصولا پژوهش، امري گروهي است نه فردي .

هر مطالعه ضمن آن كه مبتني بر مطالعات قبلي اس ت، خود نيز مقدمه و پايه اي براي مطالعات بعدي خواهد بود. هر قدر تعداد ارتباط ها و پيوند هاي ممكن يك مطالعه با مطالعات پيشين وتئوري هاي موجود بيشتر باشد، سهم و اهميت آن نيز در بسط دانش آدمي بيشتر خواهد بود. بررسي پيشينه ي تحقيق مقاصد زيررا برآورده مي كند:

قراردادن يافته هاي تحقيق درچارچوب تحقيقات قبلي

اجتناب از دوباره كاري

امكان پذيري اجرا

جهت دهي تحقيقاتي

تعريف و تعيين حدود مسأله

تدوين فرضيه مناسب

انتخاب مدل مناسب

شناسايي متغيرهاي مرتبط با تحقيق

انتخاب روش شناسي وابزار اندازه گيري دقيق

شناسايي جامعه مناسب و تعيين حجم نمونه مورد نياز

انتخاب روش تجزيه و تحليل مناسب

روش های پیشینه یابی تحقیق

روش های پیشینه یابی تحقیق > متداول ترین روش در پیشینه یابی، بررسی کلیدواژه های موضوع در وب است تا از مطالعاتی که پیش از انجام پژوهش ما درباره موضوع مورد نظر به عمل آمده و در شبکه موجود است، مطلع شویم. مراجعه به فهرست منابع کتاب های مرتبط با موضوع مورد بررسی نیز یکی از موارد علمی پیشینه یابی موضوع به شمار می آید.


مراجعه به مطلعین و مصاحبه با افراد خبره که در حال پژوهش موازی هستند و یا فرصت انتشار پژوهش های خود را پیدا نکرده اند از دیگر اصول پیشینه یابی تحقیق به شمار می آید.

فیش برداری از منابع اصلی یادداشت گذاری  مشخصات کتاب یا مقاله و نویسنده  مطابق اصول فهرست نویسی، گام اول درج کردن پیشینه یابی تحقیق می باشد.

برای استناد به منابع، جملات بایستی به طور مستقیم و با نقل قول در داخل گیومه ذکر کرد. در مراجعه به منابع، محقق وظیفه دارد که اعتبار داخلی و خارجی آنها را مورد نظر قرار دهد و از استناد به منابع غیرمعتبر و ضعیف و یا منابعی که به محقق، کمکی نمی کنند، خودداری کند.

منابع اطلاعاتی برای بررسی پیشینه تحقیق

منابع اطلاعاتی تحقیق، به دو دسته زیر تقسیم می شود:

منابع دست اول: مطالعات و نوشته های اولیه یک نظریه پرداز، محقق یا شاهد زنده در یک واقعه است. منابع دست اول، حاوی تمام گزارش های تحقیق یک نظریه یا بیانات یک ناظر است و به این دلیل مفصل و در بعضی موارد، خیلی فنی است

 منابع دست دوم : از جمله این گونه منابع، کتاب ها، مقاله های منتشر شده در دایره المعارف ها و مقاله هایی است که وضع دانش موجود را درباره یک موضوع، از طریق خلاصه کردن تحقیقات اصلی، ارزیابی می کند.

فرآیند بررسی پیشینه تحقیق

به منظور بررسی تحقیقات قبلی و تدوین پیشینه تحقیق، باید منابع اطلاعاتی مرتبط با موضوع تحقیق، جایابی شده، مورد تحلیل قرار گیرند. برای این منظور، پژوهش گر باید مراحل زیر را که در شکل قبل نشان داده شده طی کند:

 مشخص کردن واژگان کلیدی مرتبط با مسئله تحقیق

جست و جوی منابع اطلاعاتی

دلايل بررسي پيشينه تحقيق

یافتن عنوان مقاله های مرتبط با موضوع تحقیق.

جایابی نسخه هایی از مقاله های مورد نظر.

گزینش مقاله مرتبط

طبقه بندی مقاله ها

 تهیه چکیده

تهیه کتاب شناسی

نقد مقاله ها و گزارش ها

تدوین چارچوب نظری و یا تجربی تحقیق

تنظیم گزارش پیشینه تحقیق

بطورخلاصه در پیشینه یابی تحقیق، دانش و مطالعات موجود درباره موضوع مورد بررسی به دست آمده و کمبودهای پژوهشی آن مستند می شود. کمبود ممکن است به علت مشکلات مربوط به روش، فقدان تحقیقات درباره مسئله مورد نظر و یا عدم نتایج قاطع تحقیقات قبلی درباره مسئله باشد. این خلاصه، منطق هدف های ویژه تحقیق، سؤال یا فرضیه را فراهم می آورد. پیشینه یابی تحقیق با کلی ترین منابع اطلاعاتی – که کمترین رابطه را با مسئله دارند – شروع می شود و با بحث درباره مرتبط ترین مرجع، خاتمه می پذیرد.

پایان نامه ها و تک نگاری ها، معمولاً طویل ترند. به این گونه مرجع ها باید نگاهی انداخت و بخش های مرتبط با مسئله را به صورت دقیق مطالعه کرد.


از آن جا که نمی توان اهمیت مرجع ها را قبل از مطالعه تمام آنها در بررسی پیشینه تعیین کرد، یادداشت برداری، باید به اختصار صورت گیرد و اگر لازم است درباره منبعی بیشتر نوشته شود، از عبارات و علامات اختصاری استفاده می شود. گرچه نکات خیلی مهم را ممکن است قبلاً با ذکر صفحه نقل کرد، ولی تمام نکات اصلی (مسئله، روش تحقیق، یافته ها و نتایج ضمنی) باید یادداشت شوند. علاوه بر این، بررسی کننده، باید عکس العمل انتقادی و ارزیابی خود را از مطالعه و رابطه آن را با مسئله تحقیق، در برگه، یادداشت کند. منابعی که نظریه ای را مطرح می کنند، برنامه ای را توصیف می کنند، یا عقاید و پیشنهاد هایی را خلاصه می کنند، به نحو دیگری چکیده سازی می شوند. در این گونه موارد، فقط احکام اصلی یک نظریه، جنبه های خاص یک برنامه یا موضع اصلی مقاله های توصیفی، یادداشت می شوند. نقل قول باید با تأمل صورت گیرد و بیشتر برای مقاصد تشریحی و نه استنادی، به کار رود.

انجام تحلیل های آماری با استفاده از نرم افزار

هایPls,  Lisrel, Amos, Spss توسط تیم تحلیلی یونی تحلیل.

شبکه تحلیلی یونی تحلیل در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه روز با تیم پشتیبانی خود از طریق راه های ارتباطی زیر پذیرای نظرات سازنده شما می باشد.

Site : www.unitahlil.com

Phone number : 09199551777

Instagram : unitahlil

Email: unitahlil@gmail.com

دلايل بررسي پيشينه تحقيق

اشتراک گذاری:

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *